Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Δραστήριοι Μαθητές – Ενεργοί Πολίτες

Δραστήριοι Μαθητές – Ενεργοί Πολίτες

Είκοσι μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος στην μεταδιδακτορική έρευνα της κας Φελέκη Δέσποινας – μεταδιδακτορική ερευνήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – με τίτλο: ‘Δραστήριοι Μαθητές – Ενεργοί Πολίτες: Λογοτεχνικές Παρεμβάσεις την εποχή της Δικτύωσης’

Η συμμετοχή των μαθητών μας ξεκίνησε από την προηγούμενη σχολική χρονιά 2021-2022 και συνεχίστηκε και στο τρέχον σχολικό έτος 2022-2023. Περιελάμβανε εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν από την κα Φελέκη στο χώρο του σχολείου μας, με την συνεργασία της εκπαιδευτικού Αγγλικών του σχολείου μας, κας Μουστάκη Παναγιώτας,   και ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη των μαθητών μας στο ΑΠΘ, στο τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
Εκεί οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα ακόμη εργαστήριο στον χώρο της Παλιάς Φιλοσοφικής, ήρθαν σε επαφή με τις καινοτόμες δράσεις του τμήματος Αγγλικής, ηχογράφησαν σε πραγματικό στούντιο ηχογράφησης τα ποιήματα που είχαν γράψει οι ίδιο κατά την διάρκεια των εργαστηρίων και τέλος συμμετείχαν σε ένα κυνήγι θησαυρού χρησιμοποιώντας τις νέες τεχνολογίες. Τους μαθητές συνόδευσαν στο πανεπιστήμιο, οι κυρίες Μουστάκη Π. και Βλάχου Μ. Οι μαθητές έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς και με ένα βιβλίο ο καθένας, το οποίο τους χάρισαν οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης του τμήματος.

Translate:

Translate »